Celem naboru jest oszacowanie liczby osób zainteresowanych udziałem w Programie oraz określenie rodzaju oczekiwanego wsparcia. Będzie to podstawa do wystąpienia przez Gminę Rawicz o dofinansowanie w określonej wysokości, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Deklaracje będą przyjmowane do dnia 22.01.2024 r.
Za datę złożenia deklaracji uważa się datę wpływu do Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz.
Druk deklaracji znajduje się w załącznikach na dole strony oraz w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz.
Deklarację można złożyć:
1) w formie papierowej w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz lub przesłać na adres: Urząd Miejski Gminy Rawicz, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 21, 63-900 Rawicz lub
2) w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-puap, na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz: ePUAP: /umgrawicz/SkrytkaESP.
UWAGA!
Deklaracja nie stanowi wniosku o udzielenie dofinansowania.
Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych zostanie ogłoszony po podpisaniu umowy dotacji pomiędzy Gminą Rawicz a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
CEL PROGRAMU
Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych, poprzez wymianę źródeł ciepła
i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się
w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (przez budynek mieszkalny wielorodzinny, dla potrzeb Programu, należy rozumieć budynek mieszkalny, w którym wydzielono więcej niż dwa lokale, w tym przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne).
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
Beneficjentem końcowym Programu jest:
1) osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zlokalizowanym na terenie Gminy Rawicz wynikający z:
• prawa własności
• ograniczonego prawa rzeczowego
• najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy,
realizująca przedsięwzięcie będące przedmiotem dofinansowania oraz spełniająca kryteria dochodowe określone w Programie
2) wspólnota mieszkaniowa obejmująca od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
NA CO?
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, tj:
- pompa ciepła powietrze / woda
- pompa ciepła powietrze / powietrze
- kocioł gazowy kondensacyjny
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
- ogrzewanie elektryczne lub podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania Programu (w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku).
Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu
lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła - zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym i/lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym
- dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
1. Przedsięwzięcie obejmujące:
1) demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe służących na potrzeby 100% powierzchni ogrzewanej w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów
ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (cwu) tj.:
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem
- pompa ciepła powietrze / woda
- pompa ciepła powietrze / powietrze
- gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
- kocioł gazowy kondensacyjny
- kotłownia gazowa (przyłącze gazowe i instalacja wewnętrzna, kocioł gazowy kondensacyjny, opłata przyłączeniowa, dokumentacja projektowa)
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
2) dodatkowo przedsięwzięcie może obejmować:
-
demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do cwu)
-
zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
-
zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
-
wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy (ornitologiczna, chiropterologiczna).
2. Przedsięwzięcie obejmujące zakres z pkt 1 + dodatkowo zakup i montaż oraz odbiór
i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
3. Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a obejmujące:
-
zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
-
zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
-
wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy
-
zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub beneficjenta i osób w jego gospodarstwie domowym.
POZIOM DOFINANSOWANIA |
WARUNKI |
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ DOTACJI |
PODSTAWOWY |
|
do 35% |
PODWYŻSZONY |
|
do 65% |
NAJWYŻSZY |
|
do 95% |
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
RODZAJ PRZEDSIĘWZIĘCIA |
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ DOTACJI |
|
60% |
|
60% |
|
60% |
TERMINY
- Rozpoczęcie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego to poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić nie wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez beneficjenta końcowego z Gminą Rawicz. Koszty poniesione wcześniej będą uznawane za niekwalifikowane.
-
Zakończenie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego (data wystawienia ostatniej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac) oznacza rzeczowe zakończenie wszystkich prac objętych umową o dofinansowanie, pozwalające na prawidłową eksploatację zamontowanych urządzeń.
-
Okres kwalifikowalności kosztów poniesionych przez beneficjentów końcowych nie może przekroczyć 31.12.2025 r.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Strategii, Planowania i Rozwoju Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz (nr tel. 65 616 49 84 w. 437).
Załączniki:
Koszty kwalifikowane – osoby fizyczne