Rawicz otwarty na kulturę…

Oferta kulturalna miasta jest bardzo bogata. Liczne koncerty, spektakle, działania z folklorem, znani aktorzy, artyści czy sportowcy zaprzyjaźnieni z miastem lub pochodzący z Rawicza sprzyjają integracji mieszkańców. Głównymi animatorami rawickiej kultury są Dom Kultury w Rawiczu (http://dk.rawicz.pl/), Muzeum Ziemi Rawickiej (https://muzeum.rawicz.pl/) oraz Rawicka Biblioteka Publiczna (http://www.rbp.rawicz.pl/). Corocznie organizowane są stałe imprezy kulturalne: Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA, przeglądy teatralne, koncerty, spektakle, rawickie jarmarki w tym Bożonarodzeniowy, Wielkanocny czy historyczny (nawiązujący do zapisów z historycznego aktu lokacyjnego miasta, lokalnego rzemiosła i folkloru),które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców oraz przyciągają gości i wystawców spoza miasta. Do wyjątkowych wydarzeń należy również zapoczątkowany w 2011 roku 24-godzinny Rawicki Festiwal Sportu (https://www.festiwalsportu.rawicz.pl/). Impreza ma obecnie charakter międzynarodowy. Przez 24h na ośmiu arenach sportowych rywalizują ze sobą sportowcy zawodowi i amatorzy sportu. Wydarzenie współtworzone jest z rawickim biznesem.

Poza wymienionymi wyżej, sztandarowymi eventami gminnymi o charakterze ogólnopolskim czy wręcz europejskim, co roku Gmina proponuje udział w następujących wydarzeniach plenerowych:

  • Ogólnopolski Festiwal Teatralny im. Krystyny Sienkiewicz
  • Targi Ekonomii Społecznej – Rynek Aktywnych Mieszkańców
  • Kultywowanie folkloru w regionie: Międzynarodowy Festiwal Muzyków Ludowych, Gminne Święto Plonów, przegląd zespołów folklorystycznych, śpiewaczych, chóralnych i tanecznych POD DĘBAMI ŚPIEWANIE czy palenie żuru na Hazach.

Niezależnie od wydarzeń i eventów jednostki prowadzą szkolenia, warsztaty i działania plenerowe skierowane do mieszkańców naszej gminy. Akcja Lato w mieście na stałe zagościła w kalendarzu gminnych wydarzeń poprzez:

  • Rodzinne muzeum
  • Plener kryminalny
  • Bezpłatną szkółkę tenisa zimnego
  • Warsztaty wokalno-umuzykalniające

Pełną ofertę naszych jednostek znaleźć można na profilach Facebookowych oraz na stronach www: http://dk.rawicz.pl/https://muzeum.rawicz.pl/, http://www.rbp.rawicz.pl/