Początki sportu w Rawiczu

Historia współczesnego sportu w Rawiczu sięga czasów zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów i zwycięskim powstaniu wielkopolskim 17 stycznia 1920 roku nastąpiło przejęcie Rawicza przez Polaków. Tworzenie od podstaw struktur życia w mieście było procesem bardzo trudnym i jednocześnie długim. W zakresie sportu funkcjonowały sekcje i koła Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ”. Działacze i członkowie „TG SOKÓŁ” dzięki tradycjom, dorobkowi cieszyli się nadal w Rawiczu dużą popularnością. Na 60 członków należących do rawickiego gniazda „Sokoła”, 30 czynnie uprawiało gimnastykę. Czołowymi działaczami Towarzystwa w Rawiczu byli Bernard Murawski, Antoni Maliński, Kazimierz Tomiak, Jan Nowak i Franciszek Oleś.

Okresu międzywojennego sięgają początki sportu żużlowego w Rawiczu. Jeszcze pod koniec lat 40. XX wieku ponownie uruchomiono stadion z torem żużlowym. W mieście działał wówczas „Motoklub”, włączony w 1949 r. do „Kolejarza” jako sekcja motorowo - żużlowa. Zespół „Kolejarza” największe sukcesy odnosił w latach 1953–1955. W 1955 r. startujący wówczas w I lidze „Kolejarz” wywalczył tytuł wicemistrza Polski. Sławę Rawiczowi przynosił w tej dyscyplinie Florian Kapała, którego imieniem nazwano stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu.

Aktualnie w Gminie Rawicz zarejestrowane są 22 stowarzyszenia kultury fizycznej.

 

Znani sportowcy

O Rawiczu zwykło się mówić jako o kuźni sportowych talentów za sprawą osiągających sukcesy rawiczan. Najnowsza historia sportowej gminy rozpoczęła się od wspaniałych osiągnięć Roberta Maćkowiaka - olimpijczyka, medalisty Mistrzostw Europy oraz finalisty Mistrzostw Świata na 400 m. Najbardziej zapamiętany został jako „lisowczyk”, czyli członek sztafety reprezentacji Polski 4 x 400 m, z którą zdobył medale na Mistrzostwach Świata. Oficjalnie karierę zakończył w 2007 roku. Mimo że nie mieszka już w Rawiczu, chętnie przyjmuje zaproszenia na gminne wydarzenia sportowe.

W tej samej dziedzinie sportu sukcesy na skalę światową osiąga obecnie Anita Włodarczyk - multimedalistka i wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem. Lekkoatletka niezmiennie promuje Rawicz na największych sportowych arenach w kraju i zagranicą. Mimo najbardziej zaawansowanego procesu treningowego zawsze znajduje czas na odwiedziny rodzinnego miasta. Wraz z innymi reprezentantami „królowej sportu” uczestniczy w campie lekkoatletycznym organizowanym w naszym mieście dla dzieci z gminnych szkół (Lekcja Sportu „Wychować Mistrza!”). 23 grudnia 2016 roku na specjalnej sesji rady miejskiej, jako pierwsza w historii, Anita Włodarczyk otrzymała od władz miasta zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rawicz.

W 2016 roku radość rawiczanom sprawiła Karolina Kucharczyk, która z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro wróciła ze srebrnym medalem w skoku w dal. Wcześniej na swoim koncie miała już mistrzostwo paraolimpijskie zdobyte w 2012 roku w Londynie, wicemistrzostwo świata z 2011 roku oraz mistrzostwo Europy z roku 2012.

W 2017 roku wyłonił się następca Roberta Maćkowiaka - Przemysław Waściński, reprezentant MUKS Kadet Rawicz, który swój talent zaprezentował wśród najlepszych przedstawicieli swojej konkurencji, zdobywając złoto Halowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m. Przemek - stypendysta Burmistrza Gminy Rawicz - był gościem specjalnym 24-godzinnego Rawickiego Festiwalu Sportu w 2017 roku, wspierając w walce o medale zgłoszone do zawodów drużyny.

Miasto może poszczycić się również występami piłkarskimi rawiczanina w reprezentacji Polski U-21 oraz w czołowej drużynie ligi greckiej (PAOK Saloniki). Mowa o Karolu Świderskim - wychowanku KP Rawia Rawicz.

W Warcie Poznań trenuje pływanie Michał Chudy, wychowanek UPKS Wodnik Rawicz, stypendysta Burmistrza Gminy Rawicz. Niezwykle zdolny pływak jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, rekordzistą Polski, brązowym medalistą Igrzysk Europejskich w Baku w 2015 roku (sztafeta 4 x 100 m stylem zmiennym). Ważnym osiągnięciem było też dla Michała wywalczenie 5. i 6. miejsca na Mistrzostwach Świata Juniorów (Singapur 2015).

Wielkie nadzieje wiązane są także z karierą sportową Grzegorza Heinze - rawickiego trójboisty siłowego. Młody zawodnik klubu TEAM Wrocław to zdobywca brązowego oraz srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata w Trójboju Siłowym Klasycznym (Szwecja 2019), również wspierany stypendium sportowym przyznawanym przez Burmistrza Gminy Rawicz.

Kluczowe wydarzenia sportowe

LEKCJA SPORTU „Wychować Mistrza!”

Nasz lekkoatletyczny camp to wyjątkowe, sportowe wydarzenie organizowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ambasadorami eventu są olimpijczycy - wśród nich rawiczanka Anita Włodarczyk. Podczas campu dzieci próbują swoich sił w popularnych dyscyplinach lekkoatletycznych oraz uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez dietetyka, psychologa i wykwalifikowanych trenerów. Celem spotkań jest zachęcanie dzieci do uprawiania sportu i uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego.

Zawody konne

Nieprzerwanie od 2003 roku organizowany jest Turniej w Powożeniu Zaprzęgami Jedno- i Parokonnymi o Puchar Burmistrza Gminy Rawicz. Impreza ma na celu popularyzację tradycji jeździeckich, a także promocję miasta. Zawody przyciągają wielu uczestników i widzów, ciesząc się popularnością.

24-godzinny Rawicki Festiwal Sportu

Od 2011 roku miasto organizuje 24-godzinny Rawicki Festiwal Sportu - największe gminne przedsięwzięcie eventowe i jednocześnie jedyne tego typu w Polsce, a nawet w Europie. Z trwającej całą dobę rywalizacji wyłaniani są zwycięzcy sztandarowego biegu sztafetowego Plantami Jana Pawła II, biegu indywidualnego streetballa, maratonu pływackiego, maratonu rowerowego, turnieju piłki nożnej, siatkówki plażowej, tenisa ziemnego i nordic walking. Główną ideą tego złożonego przedsięwzięcia jest popularyzacja aktywności ruchowej i zdrowego trybu życia oraz promocja rawickich Plant, które są główną areną zmagań tysięcy sportowców (zarówno zawodowców, jak i amatorów). Wszystkim, którzy decydują się na udział w Festiwalu organizatorzy zapewniają szereg atrakcji pozasportowych, które skupione są w tzw. Miasteczku Festiwalowym. Impreza zdobyła już kilka prestiżowych nagród, co utwierdza sztab organizacyjny w przekonaniu, że współtworzymy w Rawiczu sportową Polskę. Poza tym Festiwal jest nieprzerwanie wspaniałym przykładem współpracy miasta z sektorem biznesowym, instytucjami publicznymi, wolontariuszami, służbami policji i straży pożarnej oraz organizacjami pozarządowymi.

Zawody sportowo-pożarnicze

Co roku ponad dwadzieścia jednostek działających  na terenie miasta i gminy Rawicz staje do rywalizacji w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Zawody strażackie to forma intensywnego szkolenia pożarniczego, niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych. Ich celem jest mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, ocena wyszkolenia pożarniczego, popularyzacja zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej wśród lokalnej społeczności oraz przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.