Powierzchnia miasta: 8 km2
Powierzchnia gminy: 134 km2
Powierzchnia obszaru wiejskiego: 126 km2

Odległość:
Wrocław – 70 km
Poznań – 100 km
Zielona Góra – 120 km
Leszno – 40 km
Kalisz – 100 km
Berlin – 320 km
Praga – 350 km

Rawicz leży w południowo-zachodniej części Wielkopolski. Gmina bardzo  dobrze wpisuje się w główne arterie komunikacyjne kraju. W gminie Rawicz krzyżują się S5 z DK 36. Patrząc globalnie, teren gminy znajduje się w strefie oddziaływania Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE 65.

Rawicz usytuowany jest w centralnym punkcie w odniesieniu do Berlina, Pragi i Warszawy. Do wszystkich trzech stolic mamy około 300 km. Najbliższym przejściem granicznym z Niemcami jest Zgorzelec – 160 km, natomiast na południu z Czechami przejście w Kudowie Zdrój – 200 km. Rawicz posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławiem i Poznaniem. Bardzo dobrze rozbudowana jest sieć połączeń autobusowych PKS umożliwiająca szybki dojazd do miasta z obszaru wielu powiatów województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Miasto wyróżnia się dużą ilością terenów zielonych wśród których można wymienić rawickie planty, drugie pod względem długości i znaczenia po krakowskich.

W okolicach znajduje się kilkadziesiąt pomników przyrody i kilka kompleksów chronionego krajobrazu, wśród których można wymienić część Górowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Rezerwat Florystyczny Dębno.