Attendorn - niemieckie miasto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w powiecie Olpe. Attendorn liczy 25000 mieszkańców. Leży ok. 80 km na południe od Dortmundu i 80 km na wschód od Kolonii. Atrakcyjne położenie pośród niewielkich gór decyduje o krajobrazowym uroku. Szczególnymi atrakcjami są położone w pobliżu Jezioro Biggesee oraz jaskinia Atta – najpiękniejsza jaskinia naciekowa w Niemczech.

Już w średniowieczu Attendorn było znaczącym centrum handlowym i należało do Hanzy. W śródmieściu ślady  tych dawnych czasów są jeszcze bardzo dobrze widoczne. Budynki – jak katedra sauerlandzka czy  zabytkowy ratusz mieszczący obecnie muzeum oraz średniowieczny zarys ulic – nadają staremu miastu charakterystyczny urok. Wywodzące się ze średniowiecza, jedyne w swoim rodzaju, tradycje związane z karnawałem, Wielkanocą czy festynami strzeleckimi są w Attendorn starannie pielęgnowane.

Miasto żyje jednak nie tylko swoją historią. Attendorn to dziś ważne centrum gospodarcze w południowej Westfalii. Różne rodzinne przedsiębiorstwa z branży poddostawców przemysłu motoryzacyjnego i przemysłu armatur odnoszą sukcesy na całym świecie i sa gwarantem gospodarczego sukcesu miasta. Niektóre z tych przedsiębiorstw posiadają zresztą swoje oddziały w Polsce.

Oprócz zalet gospodarczych Attendorn to także różnorodna działalność zrzeszeniowa oraz szeroka oferta kulturalna i sportowa.

Niespełna 300 mieszkańców Attendorn posiada polskie obywatelstwo, ponad 500 jest zarówno obywatelami Polski, jak i Niemiec. Przeważająca większość społeczeństwa Attendorn jest katolicka.