Gmina Rawicz – Lider, Partner: Politechnika Warszawska, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Projekt przewiduje zaangażowanie technologii informacyjno – telekomunikacyjnych: inteligentny monitoring, systemy czujników jakości powietrza, inteligentne i energooszczędne oświetlenie, integracja danych o mieście i aplikacja mobilna do dwukierunkowej komunikacji „miasto-mieszkaniec” w celu zbudowania innowacyjnego, wielowymiarowego modelu zarządzania miastem, opartego na danych operacyjnych z różnych warstw sensorycznych, co umożliwi podejmowanie krótko- i długoterminowych decyzji.
Proponowany system informacyjny będzie cyfrowym narzędziem łączącym różne dziedziny funkcjonowania gminy i jej mieszkańców. Pozyskane w wyniku projektu dane będą związane z wybranymi dziedzinami, na podstawie integracji danych pochodzących z wielu źródeł tj. informacji o natężeniu ruchu kołowego, zanieczyszczeniu powietrza i pogodzie. Znajdując korelacje między tymi danymi będzie można zidentyfikować przyczyny powstawania zanieczyszczeń, ale w oparciu o monitoring i dane z oświetlenia ulicznego zbudować model doradzający optymalny rozwój gminy.
Lider projektu dokona zakupu i montażu urządzeń niezbędnych dla realizacji projektu. Zostanie opracowany i wdrożony system integrujący dane o mieście oraz aplikacja mobilna do komunikacji z mieszkańcami zorientowanej na osoby z niepełnosprawnościami oraz w wieku 60+. Aplikacja mobilna umożliwi m.in. zapoznanie się ze stanem zanieczyszczenia powietrza w mieście, ale i zgłaszanie przez mieszkańców różnych awarii. Ponadto przy współudziale mieszkańców zostaną zorganizowane spacery studyjne i warsztaty testowania aplikacji mobilnej. Projekt będzie promowany poprzez piknik lokalny i lekcje o tematyce ekologicznej w szkołach. Lider projektu planuje także zorganizowanie pleneru malarskiego dotyczącego tematu „czystego miasta”.
Rolą Partnera będzie wsparcie Lidera w uruchomieniu środowiska pilotażowego obejmującego: system kamer cyfrowych, czujników jakości powietrza i inteligentnego oświetlenia. Politechnika Warszawska obejmie opiekę naukową i merytoryczną nad projektem oraz przygotuje propozycje rozwiązania ze środowiska pilotażowego do dalszej rozbudowy na obszarze miasta.
Całkowita wartość projektu: 1 261 765,60 zł w tym dofinansowanie: 1 135 589,04zł, wkład własny Gminy Rawicz: 126 176,56zł. Termin realizacji zadania przewiduje się na lata 2020-2022.
Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, oraz Budżetu Państwa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020; konkurs: „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, którego koordynatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.