INFORMACJA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
ADRESATAMI PROGRAMU SĄ:
1. Dzieciom od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
2. Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
• o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
• o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
• traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Celem usługi asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
• wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
• wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
• wsparcia w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
• wsparcia w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Uczestnik programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 12, finansowane ze środków publicznych.
W celu rozeznania faktycznych potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie usług asystenckich przeprowadzamy niniejszą diagnozę, która posłuży do przygotowania wniosku na środki finansowe na realizację Programu.
Terminy naboru wniosków w ramach Programu:
1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie od dnia 29 lipca 2024 r. do dnia 26 sierpnia 2024 r.
2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 września 2024 r.
3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
Gmina Rawicz planuje przystąpić do Programu i dlatego Centrum Usług Społecznych w Rawiczu przeprowadzi diagnozę społeczną, mającą na celu zbadanie potrzeb mieszańców Gminy Rawicz, w zakresie przyznania pomocy w formie usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością.
W związku z powyższym prosimy osoby zainteresowane pomocą w formie usługi asystencji osobistej w roku 2025 o zgłaszanie się do Centrum Usług Społecznych w Rawiczu, ul. Gen. Grota Roweckiego 4a, 63-940 Rawicz osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 506526089, w godz. od 7.00-15.00, do lub e-mailowo pod adresem mwietrzychowska@wp.pl celem dokonania diagnozy i przygotowania kalkulacji do wniosku.
UWAGA!
Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie. Nabór uczestników będzie ogłoszony w późniejszym terminie, po otrzymaniu przez Powiat środków.
Ogłoszenie o naborze wniosków oraz Program wraz z załącznikami dostępne są pod adresem: