Planowana data wejścia w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r. (rozpoczęcie naboru)
Planowana data zakończenia okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.
Wnioski o dofinansowanie składane od 22 kwietnia br.:
- Zmiana dotycząca wszystkich pomp ciepła (również tych tylko do CWU) oraz kotłów na biomasę wprowadzana dla wszystkich wniosków o dofinansowanie składanych od 22 kwietnia.
Pompy ciepła albo kotły na biomasę nieznajdujące się na liście ZUM mogą być kosztem kwalifikowanych tylko w przypadku, w którym faktura (lub równoważny dokument księgowy) dotyczące zakupu lub montażu będą wystawione do 13 czerwca br.
W przypadku pomp ciepła (również do CWU) oraz kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie i kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie, gdy do rozliczenia przedstawiana będą faktury / równoważne dokumenty księgowe dotyczące zakupu lub montażu tych urządzeń wystawione od 14 czerwca br. do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie urządzenia znajdujące się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) dostępnej na stronie internetowej: https://lista-zum.ios.edu.pl.
W związku z powyższym, niezależnie od daty złożenia wniosku o płatność, dotyczącego umowy zawartej na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego od 22 kwietnia br. o wymogu znajdowania się danego urządzenia na liście ZUM decyduje data wystawienia faktury / równoważnego dokumentu księgowego dotyczących jego zakupu lub montażu.
Od dnia 14 czerwca br. lista ZUM będzie zawierała wyłącznie pompy ciepła, dla których dostarczono wymagane wyniki badań i zostały one pozytywnie zweryfikowane przez ekspertów IOŚ-PIB.
- Ograniczenie możliwości uzyskania dotacji w ramach części 3. PPCP tylko na jeden budynek/lokal mieszkalny
Od 14 czerwca br. w ramach wniosku o dofinansowanie składanego w części 2. albo 3. programu, wnioskodawca będzie musiał odnieść się do następującego stwierdzenia (tj. zaznaczyć TAK lub NIE):
„Uzyskałem dofinansowanie na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego od 22.04.2024, w ramach NAJWYŻSZEGO poziomu dofinansowania (zgodnie z 3. częścią programu) na inny budynek lub lokal mieszkalny niż wskazany w niniejszym wniosku (tj. zawarłem umowę dotacji i nie została ona rozwiązana lub zmieniona na umowę dotacji w ramach części 1. programu)”.
Jeżeli wnioskodawca zaznaczy twierdząco, to wówczas będzie mógł wnioskować tylko o dofinansowanie tylko w ramach części 1. programu.
Dla wszystkich wniosków o dofinansowanie w ramach części 2. i 3. programu składanych od 14 czerwca br. na etapie ich oceny oraz na etapie oceny wniosku o płatność WFOŚiGW będzie dokonywał sprawdzenia czy wnioskodawca / beneficjent nie jest już beneficjentem części 3. programu, w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku / lokalu mieszkalnym (na terenie całego kraju). Sprawdzeniu będzie podlegała pula wszystkich wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach programu obowiązującego od 22 kwietnia br.
- Doprecyzowanie w programie, że nie są kwalifikowane koszty w sytuacji, gdy małżonek beneficjenta pozostający z nim w ustawowej wspólności majątkowej jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, dokonuje sprzedaży lub dostawy lub wykonuje usługę i wystawia fakturę lub równoważny dokument księgowy na beneficjenta obowiązuje dla wniosków o dofinansowanie składanych od 22 kwietnia br. bez okresu przejściowego, niezależnie od daty wystawienia faktury. Powyższe obowiązuje również dla obecnej i wcześniejszych wersji programu, w najnowszej wersji zostało to wprost do niego wpisane.
Wniosek o dofinansowanie złożony przed 22 kwietnia 2024 r. – ocena wniosku, realizacja przedsięwzięcia i rozliczenie dotacji na obecnych zasadach, czyli m.in. brak obligatoryjności wyboru pomp ciepła i kotłów na biomasę z listy ZUM.