osocze ozdrowieńcy

KONTAKT Z RAWICKIM SANEPIDEM

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna:

KONTAKT w sprawie koronawirusa, w przypadku kontaktu z osobą chorą lub wystąpienia niepokojących objawów, tj. kaszlu, duszności, wysokiej temperatury. Telefonu nie należy blokować sprawami niewymagającymi natychmiastowej pomocy ze strony PSSE.

 

SKORZYSTAJ Z INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA (IKP)

 Czekasz na ważne wyniki? Robiłeś lub chcesz zrobić test na COVID-19? Chcesz sprawdzić wyniki swoich badań bez wychodzenia z domu? Masz skończone 16 lat? Skorzystaj z aplikacji IKP.

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia z szybkim dostępem do informacji o stanie zdrowia, wynikach badań, e-receptach, lekarzach. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany (pisaliśmy o nim tutaj: https://www.rawicz.pl/profil-zaufany-dlaczego-warto-zalozyc.html) lub e-dowód. Można też logować się przez bank PKO BP jeśli posiada się konto internetowe iPKO lub Inteligo.

Jak to zrobić?
Trzeba wejść na stronę główną pacjent.gov.pl – możesz kliknąć tutaj: https://pacjent.gov.pl/. Przewijając pasek w dół znajdziemy okno IKP z okienkiem logowania: https://login.gov.pl/login/login?ssot=ec9ia2zrtzgxei8dvc42

Po zalogowaniu się możemy:

 • zobaczyć e-receptę wystawioną przez lekarza, pielęgniarkę lub położną — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji przez telefon — bez konieczności odbierania jej osobiście w przychodni
 • otrzymywać e-mailem lub SMS-em powiadomienia o przepisanych e-receptach i e-skierowaniach — by móc realizować e-recepty i e-skierowania z telefonem w ręku
 • sprawdzić i pobrać otrzymane e-recepty e-skierowania
 • upoważnić bliską osobę do dostępu do Twoich danych, załatwiania spraw w Twoim imieniu (np. do odbioru e-recepty)
 • dowiedzieć się, gdzie możesz się leczyć
 • wyrazić zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne
 • wybrać lub zmienić lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej
 • udostępnić placówce medycznej lub pracownikowi medycznemu swoje e-recepty i e-skierowania, a aptece lub punktowi aptecznemu e-recepty i informacje o lekach wykupionych na receptę.

W IKP znajdziemy informacje o:

 • receptach wystawionych, zrealizowanych, a także o tych, które zostały zrealizowane częściowo
 • dawkowaniu leku, który przepisał Ci lekarz
 • historii Twoich wizyt w przychodni/u lekarza
 • pomocy, jakiej Ci udzielono, a także, ile NFZ zapłacił za świadczenia
 • wystawionych skierowaniach na badania lub do sanatorium i stanie ich realizacji
 • e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą i macierzyństwem
 • historii leczenia osoby bliskiej, która Cię do tego upoważniła — a także Twojego dziecka do 18 roku życia
 • o tym, kto i kiedy Cię zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego, o wysokości opłaconych składek czy dacie zarejestrowania ostatniej składki.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów / żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów / żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem
gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl.

Wykaz oddziałów zakaźnych w Polsce przedstawia Ministerstwo Zdrowia:
https://www.gov.pl/att…/d8447bdf-d59a-4c82-bf9a-8eebb13d379a

Instrukcja, jak poprawnie i skutecznie myć ręce:

https://www.ole.pl/blog/instrukcja-mycia-rak.html

Inne przydatne informacje:

https://www.gov.pl/…/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html

https://gis.gov.pl/

MASECZKI DLA MIESZKAŃCÓW – ZGŁOŚ ZAPOTRZEBOWANIE

Osoby, które z przyczyn losowych nie są w stanie zakupić czy wykonać maseczek ochronnych, mogą otrzymać je w ramach działań Gminy Rawicz. Burmistrz Grzegorz Kubik informuje, że uruchomione zostało wsparcie w tym zakresie – szczególnie w przypadku osób samotnych i starszych, które mogą telefonicznie zgłosić takie zapotrzebowanie i otrzymają je do domu.

Gmina Rawicz zdecydowała się wesprzeć osoby, które mają problem z zakupem czy wykonaniem maseczki. – W związku z obowiązkiem noszenia maseczek nie każdy nie miał możliwość ich nabycia. Zdecydowaliśmy się pomóc tym osobom, które są w gorszej sytuacji finansowej i życiowej, szczególnie osobom starszym i samotnym, ale i tym, którzy z przyczyn losowych nie nabyli maseczek. Zapotrzebowanie należy zgłaszać telefonicznie do Ośrodka Pomocy Społecznej. W przypadku osób starszych maseczki dostarczymy do domu – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Zapotrzebowanie można zgłaszać pod nr tel.: 500 774 841 w godzinach od 7:00 do 14:00.