Gmina Rawicz zakończyła zbiórkę opakowań z tworzyw sztucznych w ramach programu NFOŚiGW, którego celem jest zebranie folii rolniczych i innych odpadów z działalności rolniczej. Dotacja wyniosła 39 tys. zł i pozwoliła na odbiór 90 ton folii od 181 rolników z gminy Rawicz, m.in. Słupi Kapitulnej i Izbic. Zbiórka zakończyła się z początkiem lipca.

Program był długo wyczekiwany przez rolników. Do gminy trafiało wiele zapytań ze strony indywidualnych gospodarstw rolnych. – Z pomocą sołtysów zebraliśmy wnioski od rolników z deklaracją ilości i rodzaju folii przeznaczonych do dalszego przetworzenia lub utylizacji, a następnie w grudniu 2019 r. złożyliśmy wniosek do dofinansowanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W kwietniu została podpisana umowa dofinansowania zadania z funduszem. Cieszymy się, że projekt udało się zrealizować – mówi wiceburmistrz Paweł Szybaj.

NFOŚiGW przyznał dotację w kwocie 500 zł brutto za odbiór 1 tony odpadów foliowych. Początkowe rozpoznanie rynku wskazywało na wyższą kwotę – między 600 a 800 zł za tonę. – Takiego rozwiązania nie braliśmy pod uwagę, ponieważ gmina nie realizuje zadań z zagospodarowaniem odpadów, które nie są odpadami komunalnymi. Nie chcieliśmy również obciążać rolników dodatkowymi kosztami odbioru. Ostatecznie udało się wybrać ofertę w kwocie 432 zł brutto za tonę odpadów – dodaje Paweł Szybaj. Projekt miał charakter jednoroczny. Jeśli NFOŚiGW będzie go kontynuowało, gmina ponownie będzie chciała skorzystać z możliwości dofinansowania.