Od 30 lipca trwają konsultacje publiczne drugiej wersji projektu Planu Strategicznego Wspólnej dla Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W pierwszym etapie złożonych zostało blisko 3 500 stanowisk.
Jak podkreśla minister Grzegorz Puda ministerstwo dąży do zachowania oraz rozwoju zrównoważonego modelu polskiego rolnictwa, jako gwarancji bezpieczeństwa żywnościowego, wkładu w żywotność i różnorodność obszarów wiejskich oraz w gospodarkę niskoemisyjną, chroniącą zasoby biologiczne dla następnych pokoleń. Między innymi z tego powodu, pomoc w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, ukierunkowana jest na zapewnienie konkurencyjności i trwałości ekonomicznej podmiotów rolno-spożywczych, głównie poprzez zwiększenie ich zdolności do zapewnienia stabilności – zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie. Wsparcie, proponowane w ramach Planu ma również na celu zapewnienie odpowiednich dochodów małym gospodarstwom, które realizują ważne funkcje społeczne. Odgrywają również istotną rolę w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Komplementarnie do systemu płatności bezpośrednich i obszarowych, w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, realizowane będzie wsparcie inwestycyjne ukierunkowane na ich restrukturyzację i modernizację.
Plan został uzupełniony m.in. o budżet programu oraz plan wskaźników monitorowania. Konsultacje trwają. Wszelkie opinie, sugestie, komentarze i uwagi można zgłaszać za pomocą formularza zamieszczonego na portalu gov.pl: https://gov.pl/web/wprpo2020.