Informujemy, iż ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę reprezentuje Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, rosnąca w Dulczy Wielkiej w Powiecie Mieleckim.

Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na stare drzewa, które reprezentują ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie istotną rolę odgrywa nie tylko piękno i rozmiary, ale także wiek, historia i związki drzew z ludźmi. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

Lipa została laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Na potrzeby kolejnego – europejskiego już – etapu konkursu, lipa nazwana została Wiejską Dobrodziejką.

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej! – czytamy w konkursowym opisie drzewa.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku potrwa do 28 lutego br.

Spośród drzew z europejskich krajów konkurs wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Swój głos można oddać na oficjalnej stronie Tree of The Year pod tym linkiem: https://www.treeoftheyear.org/results

ZAŁĄCZNIK:
Pismo od Starosty Powiatu Mieleckiego