W 2019 roku po niezwykle pozytywnych partnerskich doświadczeniach z miastami z Niemiec i Czech postanowiliśmy otworzyć się na naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nawiązaliśmy relacje z białoruskim Głębokie, z którym – w imieniu społeczności gminy Rawicz – podpisałem list intencyjny o współpracy.

W ciągu kilkunastu miesięcy poznaliśmy wspaniałych ludzi, zaangażowanych w tworzenie samorządu, kultury, otwartych na zagraniczne inicjatywy, gotowych wymieniać cenne doświadczenia. Na drodze realizacji projektów zaplanowanych na 2020 rok stanęła pandemia #COVID19. Zgodnie odłożyliśmy plany (m.in. wspólne działania kulturalne), wierząc, że nadrobimy stracony czas.

Dziś wszyscy jesteśmy świadkami niepokojących wydarzeń, które mają miejsce po wyborach prezydenckich na Białorusi. Pragnę wyrazić głęboką solidarność z naszymi sąsiadami w tym trudnym czasie i jestem przekonany, że obecny konflikt uda się rozwiązać pokojowo. Polska jest przykładem, że zmiany nie zawsze muszą być przeprowadzone drogą rewolucji, a obywatelski dialog może uczynić wielkie rzeczy.

Pozostajemy w kontakcie z naszymi białoruskimi partnerami i ufamy, że uda im się wypracować rozwiązania w demokratycznym duchu wolności i solidarności.

Grzegorz Kubik

/  Burmistrz Gminy Rawicz