W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sierakowie odbyło się podsumowanie 15. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Czas w szarości” Rawicz 2020. Formuła konkursu stale się rozwija, czego dowodem było zaproszenie do udziału dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół miast partnerskich Gminy Rawicz – Attendorn (Niemcy) oraz Głębokie (Białoruś).

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie. Wśród współorganizatorów znaleźli się stali partnerzy: Gmina Rawicz, Starostwo Powiatowe w Rawiczu, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Dom Kultury w Rawiczu, Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Galeria na Piętrze. Patronat honorowy nad konkursem sprawowała Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Konkurs był popularyzacją technik monochromatycznych. W tym roku uczestnicy posługując się wyłącznie kolorami czerni, szarości i bieli, zmierzyli się z problemem przemijania i upływu czasu. Na konkurs wpłynęły łącznie 2544 prace z terenu całej Polski oraz miast partnerskich Gminy Rawicz. Nadesłane prace wykonano w rozmaitych technikach plastycznych: rysunkowych, malarskich, graficznych. Zgodnie z regulaminem jury, któremu przewodniczył dr hab. prof. nadz. Jacek Jarczewski, Kierownik Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, rozpatrywało prace w czterech kategoriach wiekowych. Grand Prix – główną nagrodę konkursu ufundowaną przez Burmistrza Gminy Rawicz zdobył czternastoletni uczestnik konkursu – Szymon Kubik z Dąbrowy Górniczej. Biorąc pod uwagę niezwykle wysoki poziom artystyczny prac, jury nagrodziło także nagrodami indywidualnymi i instytucjonalnymi 14 innych uczestników. Przyznano też 12 nagród i 12 wyróżnień, po 3 w każdej kategorii wiekowej. Ponadto jury przyznało Wyróżnienia Honorowe w postaci kwalifikacji prac na wystawę pokonkursową (blisko 300 prac), w tym 21 dla uczniów z Attendorn.

Konkurs odbywał się w roku szkolnym 2019/2020. Oficjalna uroczystość wręczenia nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej, która zwykle odbywała się w maju, z uwagi na pandemię koronawirusa, została przesunięta na 6 listopada 2020 r. Niestety, kolejne nasilenie pandemii powtórnie pokrzyżowało plany organizatorów i uniemożliwiło spotkanie uczestników. Wydarzenie podsumowano poprzez nagranie filmu.

Film jest zamieszczony na Facebooku konkursu, na stronie szkoły, a także na kanale YouTube Domu Kultury w Rawiczu. Można go też pobrać pod linkiem do WeTransfer: https://we.tl/t-eteNEBOxyx

Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do p. dr. Witolda Adamczyka, który jest komisarzem konkursu oraz p. Sylwii Henkulak-Matysiak, nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sierakowie, których pasja i zaangażowanie sprawiają, że konkurs cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem, a jego formuła stale się rozwija.