103 lata temu 27 grudnia 1918 roku mieszkańcy Poznania, a 5 stycznia 1919 roku mieszkańcy ziemi rawickiej chwycili za broń i wzniecili powstanie, które w konsekwencji przyniosło wolność i niepodległość dla Wielkopolski, a także dla całej ziemi rawickiej.

23 listopada 2021 roku w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski, wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W uzasadnieniu jednego z inicjatorów ustanowienia tego dnia świętem państwowym, poznańskiego oddziału IPN, możemy przeczytać: „Święto to, jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączenie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej.

Rawickie obchody rozpoczęły się przy obelisku poświęconym Powstańcom na cmentarzu parafialnym w Rawiczu. Tam po przemówieniu Burmistrza Gminy Rawicz i odmówionej modlitwie przez księdza kanonika Wojciecha Prostaka proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP, kapelana w Zakładzie Karny w Rawiczu delegacje samorządowe, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych złożyli kwiaty.

Kwiaty złożyli:
– Delegacja samorządu powiatowego ze Wicestarostą Rawickim Jakubem Morysonem na czele
– Delegacja samorządu gminy Rawicz z Burmistrzem Grzegorzem Kubikiem na czele
– Delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Rawiczu
– Delegacja Bractwa Kurkowego w Rawiczu
– Delegacja Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości
– Delegacja Koła Platformy Obywatelskiej w Rawiczu
– Delegacja Klubu Radnych Bezpartyjni Silny Region
– Delegacja Klubu Radnych Samorządni PRA
– Delegacja I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu

Wartę honorową oraz sztandar wystawiło I liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu.

Bezpośrednio po uroczystościach Starosta Rawicki i Burmistrz Gminy Rawicz oraz samorządowcy powiatowi i gminni złożyli wspólną wiązankę przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego, a następnie udali się na cmentarz parafialny w Zielonej Wsi, aby zapalić znicze na grobach powstańców wielkopolskich z hazów.

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/rawicz.otwarty/posts/4588652641211635