12 września podczas Jarmarku Historycznego „U rawickich dudziarzy” na rawickim rynku rozstrzygnięto drugą edycję konkursu na produkt regionalny Gminy Rawicz. Głównym celem konkursu jest poszukiwanie i ochrona przed zapomnieniem gminnych przepisów regionalnych i tradycyjnych, a także produktów charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wyjątkową wizytówką.

To druga edycja konkursu. Ubiegłoroczny nie odbył się ze względu na epidemię i Covid-19. Tym bardziej organizatorów zaskoczyła pozytywnie liczba uczestników. – Wybór był bardzo trudny. Z roku na rok pomysły na zgłoszoną potrawę są coraz ciekawsze a wykonanie coraz doskonalsze. Po pierwszej edycji tegoroczni uczestnicy pamiętali, że punktowane będę jedynie potrawy oparte na naturalnych przyprawach a jury szuka oryginalnego lokalnego smaku. Wybrane produkty były nie tylko smaczne, ale też bardzo dobrze zaprezentowane i osadzone w lokalnej historii, czy to rodzinnej, czy regionu. W tej edycji po raz pierwszy zdecydowaliśmy o przyznaniu wyróżnień za aranżację stoiska oraz prezentację produktów. A jako gmina mamy kolejne perełki do naszej listy produktów tradycyjnych i regionalnych. Już teraz możemy też zadeklarować, że konkurs będzie kontynuowany. Być może rozszerzymy jego konwencję i by zwiększyć wachlarz produktów ze smaku tradycji zmienimy go na smak rzemiosła. Rozmowy i decyzja w tym temacie jeszcze przed nami – mówi Paweł Szybaj wiceburmistrz Gminy Rawicz.

Po ocenie 20 produktów, komisja konkursowa w składzie: Julita Augustyniak – Kierownik Biura Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy oraz Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, Tomasz Bzdęga – Kucharz Polski 2007, Grażyna Konopka – Prezes Stowarzyszenia Zespołu Regionalnego „Wisieloki”, Adriana Miara – Dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Paweł Szybaj – Wiceburmistrz Gminy Rawicz przyznała nagrody za I miejsce w każdej z IV kategorii:

Kategoria I: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano Sabinie Okupnik i Eugenii Andrzejak

za produkt: kaczka pieczona z jabłkami.

Kategoria II: produkty regionalne pochodzenia roślinnego
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano Kole Gospodyń Wiejskich w Łąkcie

za produkt: sernik wielkanocny.

Kategoria III: napoje regionalne
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano Kole Gospodyń Wiejskich wsi Zawady „Fajne Babki”

za produkt: śliwkówka Fajnych Babek.

Kategoria IV: inne produkty regionalne
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano Kole Gospodyń Wiejskich w Ugodzie „Ugodzianki”

za produkt: tradycyjne placki ziemniaczane z syropem z buraków cukrowych.

Wręczono również wyróżnienia za wystrój i prezentację stołów, które trafiły do:
1) Rawickie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Bursztyn”
2) Stowarzyszenie Żylicka Rzecz Babska
3) Koło Gospodyń Wiejskich wsi Zawady „Fajne Babki”

Organizatorem konkursu był Urząd Miejski Gminy Rawicz oraz Muzeum Ziemi Rawickiej. Patronat nad konkursem objęła Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego z siedzibą w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Galeria zdjęć na naszym fb: https://www.facebook.com/media/set?vanity=rawicz.otwarty&set=a.4241674172576152