Nowelizacja ustawy podpisana w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę rozszerza możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego. Po wprowadzeniu zmian, bony będą mogły zostać wykorzystane do opłacenia nawet jednodniowych wycieczek bez noclegu, co wcześniej nie było możliwe.

Gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?
Na początku świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego, ale konieczny był przynajmniej jeden nocleg. Wprowadzone zmiany mają zezwolić na opłacanie bonem nawet wycieczek jednodniowych ze wszystkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty, w tym m.in. usługi przewodnickie, przejazdy, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne itd. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.

Zmiana systemu rejestracji przedsiębiorców do Polskiego Bonu Turystycznego
W nowelizacji do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zamieszczono również poprawkę dotyczącą systemu rejestrowania przedsiębiorców w bazie. Po wprowadzeniu przepisów konieczne będzie wprowadzenie do bazy nazwę rejestrowaną, adres widniejące w rejestrze przedsiębiorców, a także, co jest nowością, dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej, a także nazwę handlową oraz, jeśli takowy istnieje, adres strony internetowej przedsiębiorstwa. Nowe przepisy obowiązują zarówno nowych uczestników programu, jak i zarejestrowanych już członków, którzy zobowiązani są do uzupełnienia braków.

Zamrożenie branży turystycznej a Polski Bon Turystyczny
Obecne obostrzenia powodują, że wykorzystanie bonu jest niemal niemożliwe. Od 28 grudnia i przynajmniej do końca stycznia obowiązują obostrzenia, w tym zamknięcie hoteli, stoków narciarskich i restauracji. Z pobytu w hotelu mogą skorzystać tylko przedstawiciele niektórych zawodów, do których należą kierowcy transportu drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych, żołnierze, a także przedstawiciele zawodów medycznych, sportowcy, ich trenerzy i członkowie sztabów.

Okazuje się więc, że cały czas Polacy nie zrealizowali około trzech milionów bonów turystycznych, choć przedsiębiorcy liczą na szybkie odwołanie obostrzeń, a co za tym idzie, wzmożone zainteresowanie turystyką, która od wielu miesięcy jest jedną z najbardziej poszkodowanych branży w czasie pandemii koronawirusa.

Źródło: www.gloswielkopolski.pl