Zorganizowane przez „Puls Biznesu”, we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, spotkanie online zgromadziło przedstawicieli najważniejszych instytucji należących do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierających internacjonalizację polskich firm.

Rodzime spółki są bardzo ekspansywne, intensywnie inwestują za granicą, zakładają lub przejmują podmioty poza Polską. Nie dają się kryzysowi.

Szczególny rok
Dane, jakie przytoczył Tomasz Salomon, zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, chociaż mało optymistyczne, dają jednak nadzieję na poprawę. Najgorzej wypada porównanie kwietnia do marca tego roku, kiedy eksport spadł o jedną trzecią. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku spadek eksportu wyniósł 4 proc., w czasie pierwszych pięciu miesięcy zaś 8 proc. Widać więc, że eksporterom udaje się zmniejszać straty miesiąc do miesiąca. We wrześniu nastąpił wzrost o 20 proc. Branże najmocniej dotknięte to meblarska, przemysł lotniczy, maszynowy i motoryzacyjny.

Uczestnicy debaty przedstawili w skrócie działania i projekty wsparcia przedsiębiorstw eksportowych w czasie pandemii.

Szczegóły i video z debaty znajdują się >>TUTAJ<<