Co roku w marcu, podczas Gali Liderów Powiatu, burmistrz Grzegorz Kubik wraz z pozostałymi włodarzami powiatu nagradzali liderów swoich gmin. Mimo, że tegoroczną galę z gminnego kalendarza wykreślił COVID-19, nagrody laureatom roku 2019 Gminy Rawicz zostały wręczone.

Gala Liderów Powiatu jest jednym z najważniejszych wydarzeń o charakterze społeczno-gospodarczym całego powiatu. Tegoroczne wręczenia, jak wszystko zresztą, były inne niż do tej pory. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne i bezpieczeństwo laureatów oraz pozostałych gości nie możliwe było zorganizowanie wielkiej gali w sali widowiskowej Domu Kultury w Rawiczu. Z decyzją o odwołaniu wydarzenia włodarze czekali do ostatniego momentu. Burmistrz Grzegorz Kubik osobiście spotkał się z tegorocznymi wyróżnionymi. Grudniowe spotkania odbyły się w siedzibach firm oraz w urzędzie miejskim. Statuetki w trzech kategoriach: Działacz Społeczny Roku, Filantrop Roku oraz Laur Przedsiębiorczości zostały wręczone.
Jeśli 2021 rok na to pozwoli wróci Gala Liderów Powiatu jaką wszyscy znamy i laureaci jednego z najtrudniejszych okresów gospodarczych ostatnich czasów odbiorą swoje statuetki w sali widowiskowej.

Nagrody w Gminie Rawicz otrzymali:

I. W kategorii Laur Przedsiębiorczości:

 1. Cukiernia „ANNA” Anna Skupin-Sierpowska, Tomasz Sierpowski
  Jedna z najstarszych Cukierni w obrębie Ziemi Rawickiej. Założona w 1945 roku jest firmą rodzinną, z wieloletnimi tradycjami. Obok wyrobów wprowadzonych od początku istnienia firmy jej właściciele cały czas wprowadzają nowe wzory, pomysły i smaki. Obecnie na terenie Rawicza działa 5 sklepów firmowych i 1 sklep w Miejskiej Górce. Firma zatrudnia 40 pracowników.
 2. MAD Dawid Maćkowiak
  Specjalnością firmy są ręcznie wykańczane podłogi dębowe. Dziesiątki wzorów w połączeniu z indywidualnym podejściem do każdego zamówienia to pewność niepowtarzalności i oryginalnego stylu. Firma działa od 2003 roku. Ostatnie trzy lata były dla firmy bardzo owocne. Realizacje zapewniły jej stabilną pozycję na krajowym rynku. Myśląc o rynkach międzynarodowych MAD bierze udział w międzynarodowych targach wnętrzarskich i designu. Aktualnie firma zatrudnia 10 pracowników.
 3. Prywatny Zakład Produkcyjno Handlowy PAGMER Zbigniew Chorzępa
  PAGMER jest rodzinną firmą z ponad trzydziestoletnią tradycją w branży obróbki metali. Powstała w 1985 roku jako zakład ślusarski. Obecnie jest silnie rozwijającym się przedsiębiorstwem z rozbudowanym parkiem maszyn. Główny kierunek produkcji zakładu to obróbka skrawaniem na tokarkach sterowanych numerycznie oraz centrach obróbczych. Poza nią Pagmer wykonuje zlecenia w zakresie toczenia, frezowania, wiercenia, gwintowania i cięcia detali żeliwnych, stalowych, aluminiowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Od 2008 roku produkuje również artykuły z branży drogowej. Firma aktualnie zatrudnia 20 pracowników. Pagmer wspiera młodych i współpracuje z rawickimi szkołami w zakresie praktyk zawodowych oraz przygotowaniem uczniów do zawodu. Jestem też sponsorem rawickich drużyn sportowych.
 4. Rawi Met Sp. z o.o.
  Przedsiębiorstwo działające na rynku konstrukcji stalowych, wytwarzające specjalistyczne, wysoko przetworzone i wielkogabarytowe konstrukcje stalowe dla budownictwa, drogownictwa oraz branży cementowej i przemysłu energetycznego w całej Europie. Firma została założona w 2006 roku. Jednym z ważniejszych osiągnięć Rawi Metu jest wyprodukowanie mających ok. 11 metrów średnicy przepustnic do kominowej instalacji odsiarczania spalin. To największy i jedyny tego typu wyrób w Europie. W firmie zatrudnionych jest blisko 80 pracowników.
 5. Rawicka Fabryka Wyposażenia Wagonów „Rawag” Sp. z o.o.
  Schaltbau Rawag to jedna z marek wchodząca w skład, znanej na całym świecie, Grupy Schaltbau. Historia firmy to 50 lat intensywnej działalności w obszarze produkcji wyrobów dedykowanych pojazdom z obszaru transportu publicznego. Firma została założona w 1970 roku, w tym roku obchodziła swoje 50 lecie. Jednym z ostatnich kroków milowych firmy jest digitalizacja i implementacja robotów spawalniczych. Digitalizacja, czyli wdrażanie systemu SAP dobiega końca i system wkrótce zacznie wspomagać zarządzanie firmą. Aktualnie firma zatrudnia 644 pracowników, ciągle się rozwija i rozbudowuje zwiększając sukcesywnie zatrudnienie.

II. W kategorii Działacz Społeczny Roku:

 1. Bożena Michalik
  Dorobek zawodowy Pani Bożeny to materiał na niejedną książkę. Jest nauczycielem w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu, która kształci młodzież i osoby dorosłe na kierunkach medyczno – społecznych. Znaczą część wolnego czasu poświęca działalności społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych. Pani Bożena ponad 20 lat realizuje działania wolontariackie na rzecz lokalnego środowiska. W 1999 roku utworzyła „Stowarzyszenie Osób Sprawnych Inaczej, Ich Rodzin i Przyjaciół Pomocna Dłoń” w Rawiczu działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Prowadziła je przez 10 lat. Od ponad 20 lat aktywnie organizuje i wspiera imprezy na rzecz lokalnego środowiska. Za zasługi dla województwa wielkopolskiego w 2002 roku została wyróżniona odznaką honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”. Wyróżnień na liście jest znacznie więcej i na statuetce Działacza Społecznego Roku na pewno nie zostanie ona zamknięta.
 2. Marek Polowczyk
  Całe życie zawodowe Pana Marka związane jest z firmą Gazomet Rawicz. Od ucznia zawodu, ślusarza, technologa na wydziale Odlewni Żeliwa i Staliwa, konstruktora, kierownika działu handlowego, Dyrektora Pionu Handlowego, do dnia dzisiejszego w kierownictwie – Dyrektor Handlowy. Droga zawodowa Pana Marka to idealny przykład przejścia po wszystkich szczeblach kariery w firmie, zaczęcie od ucznia i dotarcie, dzięki ciężkiej pracy, na pozycję dyrektora handlowego. W okresie pracy wyróżniany: Zasłużony dla Woj. Leszczyńskiego, Zasłużony dla PGNiG, Medal za Zasługi dla Oświaty Leszczyńskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Złoty za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP, Tytuły nadane przez Ministerstwo Gospodarki: Inżynier Górniczy, Dyrektor Górniczy. W 2017 r Medal za Zasługi dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Działalność Społeczna to przede wszystkim sport: piłkarz, trener. W 1992/93 trener I- szego zespołu seniorów wywalcza awans do III -Ligi, będący do dziś największym sukcesem Rawickiej Piłki Nożnej. Wyróżniony: Złotą Honorową Odznaką PZPN, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

III. W kategorii Filantrop Roku:

 1. Tadeusz Matuszewski
  nominację w tej kategorii od kilku już lat typuje dyrektor Domu Kultury w Rawiczu. Jej laureatami są instytucje i osoby wspierające rawicką dzielność kulturalną oraz gminne inicjatywy i wydarzenia. Tegoroczna statuetka przyznana została Tadeuszowi Matuszewskiemu współzałożycielowi i współudziałowcowi oraz jednocześnie w-ce Prezesowi Zarządu spółek: Firmy FERRPOL Bracia Matuszewscy Sp. z o.o. oraz Firmy Systemy Technologiczno-Narzędziowe SYSTECH Sp. z o.o.

IV.  Nagroda Specjalna:

 1. Wojciech Karpiński
  Tegoroczna nagroda specjalna podsumowuje dorobek zawodowy Pana Wojciecha Karpińskiego. Zaczynał w 1972 roku na krótko w Stadninie Koni Żołędnica. Dalej pracował w Związku Działkowców, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rawiczu. Od stycznia 1991 był prezes Zarządu Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pod Jego rządami Spółdzielni udało się powrócić do grona inwestorów budownictwa mieszkaniowego oraz rozwinęła portfolio swoich usług.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno zawodowych, jak i prywatnych.