Przedsiębiorco! Łączą Cię relacje biznesowe z naszymi zachodnimi sąsiadami? Wśród Twoich partnerów biznesowych są właśnie Niemcy? Koniecznie sprawdź jakie nowe obostrzenia wchodzą w życie od 2 listopada w Niemczech. Na chwilę obecną mają obowiązywać do końca miesiąca.

Przegląd przepisów przyjętych przez rząd federalny i kraje związkowe udostępniony przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu:

Kontakt
Zachowanie dystansu i ograniczenie kontaktów – to jedna z najważniejszych reguł. Wzywa się obywateli do ograniczenia kontaktów z innymi osobami, spoza ich własnego gospodarstwa domowego, do absolutnie niezbędnego minimum. Publicznie mogą się spotykać tylko członkowie dwóch gospodarstw domowych – maksymalnie dziesięć osób. Przepis jest wiążący i naruszenie ograniczeń kontaktowych jest odpowiednio sankcjonowane przez organy porządkowe. Uroczystości w miejscach publicznych, w mieszkaniach i prywatnych obiektach, określone zostały jako „nieakceptowalne”.

Gastronomia
Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby będą zamknięte. Dozwolone jest jednak dostarczanie i odbieranie żywności na wynos. Stołówki również mogą pozostać otwarte.

Czas wolny
Obiekty kulturalne i rozrywkowe zostają zamknięte. Są to teatry, opery, sale koncertowe, targi, kina, parki rozrywki, sauny, hale gier, kasyna, zakłady bukmacherskie i domy publiczne. Wszystkie imprezy służące rozrywce są zabronione. Nabożeństwa kościelne są nadal dozwolone – z zachowaniem zasad higieny.

Sport
Studia fitness, baseny i baseny rekreacyjne zostaną zamknięte. Amatorskie uprawianie sportu nie jest dozwolone, tak więc nie ma możliwości treningów w klubach. Indywidualne sporty, takie jak jogging, są nadal dozwolone – w pojedynkę, w parach lub z członkami własnego gospodarstwa domowego. Sporty zawodowe, takie jak niemiecka liga piłki nożnej, są dozwolone bez uczestnictwa kibiców.

Wakacje
Obywatele powinni powstrzymać się od prywatnych wyjazdów, jednodniowych wyjazdów i wizyt u krewnych – również na terenie Niemiec. Hotele i pensjonaty nie mogą przyjmować turystów. Zakwaterowanie w Niemczech będzie zapewnione tylko w koniecznych i wyraźnie nie turystycznych celach.

Usługi
Studia kosmetyczne, gabinety masażu i studia tatuażu zostają zamknięte, ponieważ nie można w nich utrzymać minimalnego dystansu społecznego. Niezbędne zabiegi medyczne, na przykład u fizjoterapeuty, są nadal możliwe. Fryzjerzy również będą nadal mogli świadczyć swoje usługi. Otwarte pozostają też zakłady przemysłowe i rzemieślnicze.

Handel detaliczny
Punkty sprzedaży detalicznej, takie jak supermarkety, pozostaną otwarte – istnieją jednak zasady dotyczące tego, ilu klientów może być w sklepie w danym momencie. Należy zadbać o to, aby na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni sprzedażowej w sklepach, przypadał nie więcej niż jeden klient.

Szkoły i przedszkola
Szkoły i przedszkola pozostają otwarte. To samo dotyczy instytucji pomocy społecznej i pomocy dla dzieci i młodzieży. Kraje związkowe decydują o koniecznych środkach ochronnych.

Home Office
Wzywa się firmy do umożliwiania pracy zdalnej – tam, gdzie jest to możliwe.

Firmy
Przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność na własny rachunek i stowarzyszenia, których nowe przepisy walki z koronawirusem szczególnie dotyczą, otrzymają rekompensatę za dużą część utraconych obrotów. W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 50 pracowników, rząd federalny zrekompensuje 75 procent utraconych obrotów; w przypadku większych przedsiębiorstw, decyzja zostanie podjęta na podstawie unijnego prawa o pomocy publicznej. Pomoc finansowa ma mieć wartość do dziesięciu miliardów euro.

Grupy ryzyka
Ograniczenia nie powinny „prowadzić do całkowitej izolacji” pacjentów i mieszkańców szpitali i domów opieki. W związku z tym, rząd federalny pokrywa koszty szybkich testów w celu regularnego testowania ich mieszkańców i pacjentów oraz ich gości i personelu.