A- A A+

Bądź bezpieczny w wakacje - komunikaty KPP

 

Komunikaty Komendy Powiatowej Policji (kliknij aby przejść do treści komunikatu):

 

Bądź bezpieczny w wakacje

Wakacje jest to czas wypoczynku nad wodą, wędrówek w górach, wyjazdów na urlop w kraju i za granicę. Rawicka Policja apeluje do mieszkańców Rawicza: tych małych i tych dużych by odpoczywając zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Policjanci z KPP w Rawiczu radzą by wypoczywając nad wodą przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze, by kąpiele miały miejsce na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników oraz by w zabawie nie zapominać o przestrzeganiu regulaminu kąpieliska i stosowaniu się do poleceń wydawanych przez ratownika. Większość wypadków ma miejsce na niestrzeżonych akwenach wodnych tzw. „dzikich kąpieliskach” jak glinianki, rzeki czy żwirownie, gdzie dno jest niebezpieczne. Należy być świadomym że zabawa w skakanie do wody na tzw. „główkę” może okazać się niebezpieczna i tragiczna w skutkach. Nigdy nie wiemy jaka jest głębokość wody i czy na dnie nie leży przeszkoda. Radzimy, by kąpać się w wodzie tylko wtedy kiedy ratownicy dadzą na to zgodę wywieszając białą flagę. Czerwony kolor flagi kategorycznie zabrania wchodzenia do wody. Dla podniesienia bezpieczeństwa należy zażywać kąpieli wodnych w towarzystwie innych osób lub przynajmniej poinformować kogoś o tym, że wchodzimy do wody popływać. Należy także pamiętać, iż najczęstszą przyczyna utonięć jest spożycie alkoholu. Spożywanie alkoholu powoduje, że nasz organizm staje się mniej sprawny a my tracimy kontrolę nad ciałem, w związku z czym często umiejętności pływackie zostają przecenione, trudniej panuje się nad równowagą i szybko się męczymy. Rawiccy policjanci przestrzegają przez tragicznymi skutkami spożywania alkoholu i zażywania kąpieli wodnej.

Kiedy dziecko zgubi się na plaży, najlepiej aby udało się do ratownika. Jemu należy przekazać swoje dane i dane rodziców. Dobrze jest by dziecko znało numer telefonu do mamy i go przekazało ratownikowi. Warto z dzieckiem pierwszego dnia wakacji pokazać jak wygląda wieża ratownicza lub budka ratownika, przejść z dzieckiem trasę prowadzącą do ratowników.

Radzimy także by podczas górskich wędrówek nigdy nie schodzić ze szlaków i wytyczonych tras, zaopatrzyć się w wodę, warto zawsze w góry zabierać ze sobą telefon z naładowaną baterią oraz apteczkę pierwszej pomocy. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy, które w upalne dni jest ważne nie tylko na plaży ale wszędzie gdzie jesteśmy narażeni na długotrwałe przebywanie na słońcu. Wychodząc w góry warto poinformować kogoś o zaplanowanej trasie przemarszu i planowanej godzinie powrotu i pozostawić numer kontaktowy do siebie np. osobie obsługującej schronisko czy hotel w którym się zatrzymaliście.

Przestrzegamy także przed uczestniczeniem przez dzieci w pracach polowych, kiedy to na polu pracują urządzenia i maszyny rolnicze. Wakacje to czas wzmożonych prac polowych, a dzieci niejednokrotnie pomagają w tych obowiązkach. Pracujące maszyny rolnicze to nie zabawki dla dzieci, nie jest to też odpowiednie miejsce do zabawy oraz wiek dziecka nie jest odpowiedni do nauki obsługi takich sprzętów. Zwracamy się z prośbą do rodziców i opiekunów dzieci by wykazali się rozwagą i nie zezwalali swoim pociechom uczestniczyć w pracach polowych na maszynach rolniczych. W ten sposób łatwo jest o wypadek, często tragiczny w skutkach. Jednocześnie apelujemy do rolników o zadbanie także o własne bezpieczeństwo, o korzystanie ze sprzętu rolniczego zgodnie z jego przeznaczeniem, unikając czyszczenia czy naprawy sprzętu, gdy silnik jest uruchomiony.

Czas wakacji to idealny moment dla uprawiania wszelkiego sportu, przebywania na powietrzu i zabawy. Rawicka Policja zwraca się o zachowanie rozsądku jeśli chodzi o spędzanie czasu w pobliżu dróg publicznych. Zachowajmy ostrożność jadąc rowerem, pamiętajmy, że rowerzystę obowiązuje prawostronny ruch, należy przestrzegać znaków i przepisów drogowych, stosować oświetlenie w rowerze i warto dla podniesienia bezpieczeństwa założyć kask ochronny na głowę  oraz kamizelkę odblaskową jadąc po zmroku. Dzieciom radzimy nie grać w piłkę w pobliżu dróg, a jeśli piłka znajdzie się na drodze to zachowując szczególną ostrożność, upewniając się że nie nadjeżdża pojazd udać się po nią. Przypominamy także zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie, najlepiej jest korzystać z przejścia dla pieszych jeśli jednak nie ma takiego w pobliżu wówczas przechodzimy przez jezdnię dopiero po ustąpieniu pierwszeństwa przejeżdżającym pojazdom. Policjanci ruchu drogowego przypominają o stosowaniu pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem i przewożeniu dzieci w fotelikach.

Podczas wakacji dzieci często bawią się samodzielnie pod okiem rodziców czy opiekunów, zdarzają się jednak sytuację że bawią się same bez nadzoru rodziców, wówczas należy dziecko uczulić na kontakty z osobami nieznajomymi. Należy ustalić z synem czy córką zasady, że osoba dorosła to nie jest dobry kompan do zabawy, że nigdzie bez wiedzy rodziców nie wolno się z osobą nieznajomą oddalać. Nie wolno także oddalać się z osobą znajomą jeśli rodzice o tym nie wiedzą. Warto z dzieckiem ustalić hasło bezpieczeństwa, które zna tylko dziecko i rodzice. Dziecko zaczepiane przez osobę nieznajomą powinno zapytać się go o hasło i jeśli nie usłyszy swojego hasła bezpieczeństwa wówczas nie powinno nigdzie z osobą obcą się oddalać. Jeśli rodzic wyrazi zgodę by ktoś znajomy czy nieznajomy zabrał dziecko w inne miejsce wówczas powinien powiedzieć mu jak brzmi hasło bezpieczeństwa. Dzieci powinny także wiedzieć, że nie wolno brać żadnych produktów spożywczych od nieznajomych jeśli rodzice lub opiekunowie nie wyrażą na to zgody.

Stosując się do tych podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno dzieci, młodzież jak i rodzice w prosty sposób można zadbać o bezpieczny i przyjemny wypoczynek oraz zdrowy powrót do domu.

Wszystkim małym i dużym mieszkańcom powiatu rawickiego życzymy udanego wypoczynku oraz szczęśliwych powrotów z wakacji.

 

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Każdy rodzic, opiekun powinien pamiętać, że pozostawienie dziecka w samochodzie podczas gdy sami robią zakupy może zakończyć się dla nich postępowaniem karnym. Jeśli przybyli na miejsce zgłoszenia policjanci stwierdzą, że doszło do stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka zostanie postawiony zarzut popełnienia przestępstwa. Podstawowym zadaniem rodzica i osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, a pozostawianie dziecka w zamkniętym pojeździe, zwłaszcza w dni upalne jest rażącym zaniedbaniem i sprowadzeniem zagrożenia dla malucha.

W upalne dni samochód bardzo szybko się nagrzewa, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 30 stopni Celsjusza to w pojeździe jest ona znacznie wyższa i szybko może dojść do tragedii jeśli w takim samochodzie zostawimy np. śpiące w foteliku dziecko. Rodzicu pamiętaj, że w kilka minut, w takich warunkach, temperatura ciała dziecka rośnie i narządy wewnętrzne przestają prawidłowo pracować, co może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Jeśli widzisz dziecko zamknięte w samochodzie na parkingu nie wolno zwlekać, należy szybko interweniować i powiadomić Policję oraz pogotowie. Jeśli widzimy, że dziecko słabnie należy wybić szybę w samochodzie, w tej sytuacji życie dziecka jest wartością najważniejszą i należy je ratować. Osobie która narazi dziecko na utratę życia lub zdrowia zgodnie z artykułem 160 Kodeksu Karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Prosimy także o interwencje, jeśli zauważona zostanie osoba dorosła śpiąca lub nie dająca oznak życia w pojeździe w upalne dni. Być może jest to osoba, która zasłabła w skutek upałów albo osoba nietrzeźwa i może potrzebować pomocy medycznej.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku pozostawienia w aucie zwierzęcia. Właściciel pupila wówczas powinien liczyć się także z odpowiedzialnością karną za znęcanie się nad zwierzęciem.

Zwierzę pozostawione w zamkniętym, nagrzanym pojeździe narażone jest na śmierć w męczarniach. W kilka minut samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się, a temperatura wewnątrz pojazdu znacznie przewyższa tę na zewnątrz. Uchylenie szyby w oknach nie wystarczy, brak cyrkulacji powietrza utrudnia oddychanie. Jeśli zauważymy zamknięte w samochodzie zwierzę należy wezwać Policję. Kiedy Policja stwierdzi, że zwierzę jest konające w pierwszej kolejności wybiją szybę by ratować życie zwierzęcia. Osoba, która w ten sposób pozostawiła swojego pupila w samochodzie odpowie karnie za znęcanie się nad zwierzętami i może otrzymać karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

 

Wyjeżdżając w podróż wakacyjną

Okres wakacyjny to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Przed wyjazdem zadbajmy o swój dom czy mieszkanie. Wakacje to czas wzmożonych włamań, dlatego warto pamiętać o kilku czynnościach.

Najważniejszą zasadą jest nawiązanie dobrej współpracy z sąsiadami. Warto poinformować zaufanego sąsiada o wyjeździe i poprosić o monitorowanie okolicy oraz o systematyczne opróżnianie skrzynki na listy. Sąsiad pod waszą nieobecność niech zapala wieczorem światło w waszym domu czy mieszkaniu chociażby na godzinę lub dwie. Jeśli jest możliwość warto ustawić automatyczne włączanie świata na zewnątrz posesji. Jeśli dom jest obserwowany przez włamywaczy odniosą oni wrażenie że jest zamieszkały. Kolejną zasadą jest niepokazywanie, że w domu nikogo nie ma. Nie informuj na portalach społecznościowych, że właśnie akurat wyjechaliście. Zdjęcia z wakacji umieszczajcie po powrocie. Portale społecznościowe są również obserwowane i śledzone przez przestępców. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Na czas nieobecności warto cenne przedmioty przechowywać u zaufanych osób lub w banku. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie alarmu i zawarcie umowy z firmą ochroniarską, która pod waszą nieobecność będzie sprawdzała dom i okolicę. Stosując powyższe rady na pewno zminimalizujemy ryzyko włamania.

Gdy zamierzamy wyruszyć w wakacyjną podróż jako kierowcy należy pamiętać także o kilku zasadach. Ich przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.

Przed wyjazdem sprawdźmy:
- stan techniczny pojazdu,
- wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
- potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

W podróży wakacyjnej, będąc kierowcami pamiętajmy o przepisach ruchu drogowego. Czas letnich wakacji to okres zwiększonego natężenia ruchu oraz czas kiedy rośnie liczba wypadków drogowych. To od kierowcy zależy czy szczęśliwie dojedziemy do celu. Kierowco podczas jazdy dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, korzystaj z pasów bezpieczeństwa i zadbaj, by pasy zapięli wszyscy pasażerowie. Pamiętaj też, że przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera.

Istotne dla kwestii bezpieczeństwa jest stan psychiczny kierowcy dlatego wsiadajmy za kierownicę tylko wtedy, gdy jesteśmy wyspani i w dobrej kondycji. Zmęczenie osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Kiedy poczujemy się znużeni zatrzymajmy pojazd i  zróbmy przerwę w kierowaniu.

DO GÓRY